Çocuk Gelişimi ve Sağlığı ile ilgili Makaleler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama


Zeka testlerinin önemi

Zeka testlerinin önemi

Tarih 25 Ağustos 2010, 20:32 Editr Editör

Zeka dendiğinde aklımıza genellikle zihinsel yetenek gelir, ancak zekanın tanımlanması güçtür ve ölçülmesi ile ilgili olarak çok sayıda kuram vardır. Uzman Pedagog Belgin Temur: “Zeka testi olarak adlandırılan ölçme araçları, zihinsel yeteneği ölçmeyi amaçlar.” diyor.

Zeka testlerinin önemi

Zeka testleri, klinikte değişik amaçlarla kullanılır. Çocuğunuzun zihinsel gelişim geriliğini (zeka geriliği) veya üstün zihin gücünü (üstün zeka) ortaya çıkarabileceği gibi, hangi yetilerinin ne kadar gelişmiş olduğunu, hangi alanlarda daha fazla gelişmiş, hangi alanlarda daha az gelişmiş olduğunu zeka testleri aracılığıyla saptayabilirsiniz. Ayrıca bu testler aracılığıyla, çocuğunuzun nörolojik, görme veya işitme ile ilgili bir sorunu olup olmadığını da saptayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, zeka testleri sonuçları, klinik psikolojide bazı psikopatolojilerin belirlenmesinde de bir araç olarak kullanılabilir.

Zeka testlerinin geçerliliği

Zeka testinin geçerliliği denince, testin zekayı gerçek anlamda ölçebilme gücünü anlıyoruz. Zekanın, beynin iki yarım küresinin bazı fonksiyonlarının toplamı olduğu varsayımıyla, her iki yarım küreye ait bazı fonksiyonları ölçen testler geliştirilmiştir; kavrama, akıl yürütme, yargılama gibi bazı sözel yeteneklerin, beynin sol yarım küresinin fonksiyonu olduğu, görsel-mekansal yetiler gibi performans yetilerinin de sağ yarım kürenin fonksiyonu olduğu bilinir. Uzman Pedagog Belgin Temur: “Zeka testleri, bir çok uzman tarafından çeşitli yönleriyle eleştirilmekle birlikte, klinikte çocuk ve gençlerin zihinsel gelişim düzeylerini belirlemek konusunda etkili testlerdir.”diyor ve geçerlilik-güvenilirlikleri test edilmiş testlere, uzmanlarca gerek duyulduğu takdirde başvurulduğunu, elde edilen sonuçların yararlı olduğunu söylüyor.

Zeka testi uygulamaya ancak bir uzman karar verebilir

Çocuk sahibi olan her anne-baba, çocuğunun sağlıklı olduğu kadar zeki olmasını da arzular. Hemen her anne-baba da, çocuğunun zekasını merak eder. Çocuğun her becerisi, değişik durumlardaki problem çözme ve akıl yürütme tarzı, hep zeka belirtisi olarak yorumlanır. Özellikle de becerileri ve farklılığı ile çevresi tarafından fark edilen çocukların aileleri, uzmanlara başvurup, çocuklarının zeki olduğunu düşündüklerini ve zekasını ölçtürmek istediklerini söylerler, ancak böyle meraklar, bir çocuğa zeka testi uygulanması için yeterli bir neden değildir. Sadece çocuğunuzun ne kadar zeki olduğunu belgelemek için ona test yaptırmanız çocuğunuza zarar verebilir. Zekanın ölçülmesi, diğer fiziksel ve fizyolojik ölçümler kadar somut değildir. Sayısal bir veri elde edilse de, bu veri daha çok klinik değerlendirme için bir anlam ifade eder. Zaman içinde, eğitimle, yaşam koşullarıyla zekanın iç dağılımında, hatta toplam sonucunda değişmeler olabilir. Yani zeka değişmez bir bütün değildir. Zeka testi uygulama kararı, ancak bir uzman tarafından verilebilir.

Çocuğunuz okulda, evde veya başka sosyal ortamlarda, okul başarısı, uyum ve davranış problemleri yaşıyorsa, yapılacak bazı değerlendirmelerin ardından zeka testi yapılması gerekebilir. Zeka testine ihtiyaç duyulmasının nedeni, çocuğunuzun olası öğrenme güçlüğünün saptanması gerekliliği olabileceği gibi, üstün zihin gücüne sahip oluşunun saptanması gerekliliği de olabilir, çünkü her iki uçta da, çocuğunuz uyum ve davranış sorunları yaşayabilir. Bu sorunların nedenlerinin neler olabileceğinin saptanması aşamasında, zeka testleri bir araç olarak kullanılabilir.

Zeka testlerinin sonuçları

Zeka testlerinin, bu konuda profesyonelleşmiş uzmanlarca yapılması, yapılan testin güvenilirliğini artırır. Test odası, testörün çocukla kurduğu iletişim, çocuğun motivasyonu, ortamın fiziksel koşulları (Isı, ışık) gibi bir çok faktör, testin güvenilirliğini etkiler. Tüm bu koşullar, konunun uzmanlarınca bilinir ve ortam standardize edildikten sonra, belirlenen yönergeler, belirlenen biçimde verilerek, çocuğun gerçek performansını ortaya koyması sağlanmaya çalışılır. Zeka testleri, yapıları gereği, belirli bir zaman geçmeden tekrarlanamaz. Kısa aralıklarla tekrarlanan testler de geçerli olmaz. Bu nedenle, böyle bir test yaptırma aşamasında, öncesinde yapılmış bir test varsa, bu bilgiyi uzmanla paylaşmanız önemlidir. Sıklıkla kullanılan zeka testleri, gerçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış testlerdir. Bu nedenle uzmanlar tarafından uygulandığında, bu testlerden elde edilen sonuçların da güvenilir ve geçerli olduğu söylenebilir.

Zeka testleri nerelerde yapılır?

Zeka testleri, bu konuda uzmanlaşmış pedagog, psikolog ve psikolojik danışmanlarca yapılır. Bu uzmanların çalıştığı özel klinik ve merkezlerin yanı sıra, Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde, bazı hastanelerin psikiyatri veya psikoloji departmanlarında da bu testler uygulanabilir.

Anne-babalar test sonuçlarını iyi değerlendirmeli

Anne-babalar, genellikle çocuklarından yüksek performans beklerler. Eğer sonuç, anne-babanın istediği gibi çıkmazsa, bu durum anne-babada hayal kırıklığı yaratabilir ve bu da, çocuklarıyla ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Çocuk, anne-babanın gözünde değer kaybedebilir ve bu hiç istenmeyen bir sonuçtur. Testten elde edilen puanın yüksek olması da, başka sıkıntılara neden olabilir. Bu durumda da anne-baba, çocuğun çok yüksek bir zeka bölümüne sahip olduğunu bilir, çocuğa bunu bildirir ve çocuktan beklentileri de çok artar. Böyle bir çocuğun, okulda veya başka sosyal ortamlarda karşılaşabileceği uyumsuzluk veya başarısızlık problemi, anne-babanın aşırı tepki göstermesine neden olabilir; çocuk üzerindeki baskı artabilir. Kendisinden sürekli yüksek başarı beklenen bir çocuk, küçük bir başarısızlıkta hayal kırıklığı yaşar, bu da, bekleneni verememiş olma duygusuyla, güvensizlik ve yetersizlik duygularını beraberinde getirir. Bu nedenle çocukların zeka testlerinin sonuçları anne-babalarla paylaşılırken, testle ölçülen yetenekler tek tek incelenir. Uzman Pedagog Belgin Temur: “Çocuğun hangi yeteneğinin yaşından beklenilen düzeyde gelişmiş olduğu, hangi yeteneğinin yaşının üzerinde geliştiği, hangi yeteneğinin yaşından beklenilen düzeyde gelişmediği açıklanır. Bu yeteneklerinin özgüven, başarı ve öğrenmesini nasıl etkileyeceğinin üzerinde durulur. Anne-babanın bu veriler ışığında çocuklarına nasıl bir program hazırlamaları gerektiği konusunda rehberlik edilir.” diyor.

Anne-babalara öneriler

• Çocuğunuza zeka testi yaptırmak istiyorsanız, bunun nedenini düşünün. Çocuğunuzun çok zeki olduğunu düşünüyorsanız ve okulda, çevrede uyum problemleri yaşamıyorsa, böyle bir teste hiç gerek olmayacaktır.

• Çocuğunuz okulda bazı sorunlar yaşıyorsa; (Arkadaşlarıyla uyumsuzluk, dersi takip etmekte güçlük, okul başarısızlığı gibi.) bir uzmandan yardım isteyin. Böyle bir durumda çocuğunuza zeka testi uygulanabilir. Buradaki amaç; genellikle çocuğunuzun toplam zekasını belirlemek değil, zekasını oluşturan yeteneklerin tek tek araştırılmasıdır. Bu yeteneklerin fazla gelişmiş olması, yetersiz gelişmiş olması veya aralarındaki dengesizlik, çocuğunuzun sorunlarının kaynağı olabilir.

• Zeka Testi’ sonuçlarını, çocuğunuzun bundan sonraki okul hayatında yararlı olabilecek ipuçlarını elde etmek için not edin. Her çocuğun farklı bir zihin yapısı ve öğrenme biçimi vardır. Çocuğunuzun zihinsel özelliklerine uygun aktiviteler ve hedefler belirleyin.

• Yapılan değerlendirmeler sonucunda, çocuğunuza test yapılması gerekli görüldüyse, bu testi uygulayacak profesyonellerin testler konusunda yeterli olduklarından emin olun. Aksi halde testin güvenilirliği azalacaktır.

• Çocuğunuzun uyum problemi varsa, zeka testinin ilk seansında, çocuğunuzla iyi iletişim kurulamayabilir. Bu durumda, ilk seansın, çocukla tanışma ve ısınma seansı olarak sürdürülmesi, zeka testinin bir sonraki seansta verilmesi gerekir.

• Bazı çocukların, özellikle ergenlik dönemindeki çocukların zeka testine dirençleri olabilir. Çocuğunuzu test seansına götürürken, onu kaygılandıracak şeyler söylemeyin, çünkü teste dirençleri artabilir ve bu durum da sonucu etkileyebilir.

Bu haber 1722 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çocuk Zeka

2-3 yaş çocuklarda zeka geliştirici aktiviteler

2-3 yaş çocuklarda zeka geliştirici aktiviteler Aktiviteleri yaparken çocuğunuzun deneyerek öğrenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ona zaman tanımalısınız

Bebek Zeka Gelişimi

Bebek Zeka Gelişimi Bebeğinizin beyni hayatının ilk üç
Çocuklarda Bademcik ve Geniz eti07 Kasım 2012

ANKET

Çocuklarınızın Sağlıksız Beslendiğini Düşünüyor musunuz?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.© 2005-2012 Cocuk-Gelisimi.Com Tüm Haklari Saklidir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyap: MyDesign Haber Sistemi

Emlak Pazarı | Çocuk Gelişimi | Eleman-İş İlanları | Hareketli E-Kart | Ücretsiz Web Şablonları | Web Site Tasarım | İnternet Reklamcılığı |

Gazeteler | 2.El Oto İlan | Oto Haber, Oto Magazin | Bilgi ve Teknoloji Portalı | Kadın Vizyonu, Kadınca Paylaşım | Şiir Dünyası | Fotoğraf Çekimi | Sahibinden 2. El İlanlar |