Çocuk Gelişimi ve Sağlığı ile ilgili Makaleler
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama


Beyin geliştiren bebek oyunları

Beyin geliştiren bebek oyunları

Tarih 09 Haziran 2011, 16:47 Editr Editör

Bebekleriniz hem bebekliklerini yaşayarak eğlensin, hem de eğlenirken beyinleri gelişsin istiyorsanız

Bebekleriniz hem bebekliklerini yaşayarak eğlensin, hem de eğlenirken beyinleri gelişsin istiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okuyun. Unutmayın çocuklarımızın beyin gelişimleri yüzde 70 oranında, doğumdan sonraki ilk sene içinde tamamlanıyor. Yani doğumdan sonraki ilk yıllarda yapacağımız her aktivite bebeğimizin zeka gelişimi, beyin gelişimi için inanılmaz bir katkı sağlayacak. Bu aktiviteleri yapmanın en iyi yöntemi de onların en sevdiği şeyi yapmak; yani oyun oynamak. Bebeğinizin duyularını uyaran oyunlar oynamanız halinde, beyin gelişimine büyük katkı sağlayacağınızı unutmayın. Peki, hangi yaş grubu bebekleri için, hangi oyunlar oynamak gerekiyor:

0-1 Aylık bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Koltuğa oturun, bebeğinizi yüz yüze geleceğiniz şekilde kucağınıza alın. Bu sırada pozisyonu dike yakın olsun. Ayak ve bacaklarını, kollarını rahat bir şekilde hareket ettirebilsin. Sonra yüzünüzü, bebeğinizin yüzüne yaklaştırarak, gülücükler atın. Ardından bir kağıda kurşun veya tükenmez kalem ile sıradan insan resimleri çizip, bunları bebeğe gösterin. Resimleri yavaş bir şekilde bir yandan, öteki yana alın ve bir dakika süresince, bunu bebeğe bu şekilde gösterin.

1-2 Aylık bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Öncelikle bebeklere özel bilek çıngırakları bulun. Bebeği sırtının üstüne yatırıp, onun bileğine çıngırakları takın. Bebeğe bakıp, “sen harika bir bebeksin” tarzındaki herhangi bir cümleyi, kafanızdan uyduracağınız güzel bir melodi ile yeniden yeniden söylemeye başlayın. Bu cümle içindeki herhangi bir özel kelimeye (mesela harika kelimesine) sıra geldiği an, önemine işaret etmek maksadıyla, bebeğin elini hareket ettirip, çıngırağı sallamaya başlayın. Aynı oyunu ayakları için de oynamanız mümkün.

2-3 Aylık bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Bu aylar arasındaki bebekler ile oynayacağınız oyun için öncelikle sert plastikten imal edilmiş oyuncak halkalar bulmalısınız. Ellerinize birer tane halkayı alıp, bebeğe kolları ile uzanabilecekleri uzaklıkta bu halkaları gösterin. Bebeğiniz halkayı tutana kadar, halkaları ona yaklaştırmaya çalışın. Bebek halkayı tuttuğunda, halkayı diğer tarafından bebeğe doğru iterek, yavrunuza, “hadi çek” diyerek, çekmesini sağlayın. Ardından halkayı yavaşça kendinize doru çekerek, bebeğe “hadi it” diyerek itmesini sağlayın. Bebeğin avuçlarını açmasına yardımcı olun ve “halkayı bırak” diyin. Bebeğin halkaları tekrar tutması için teşvik edin.
4-5 Aylık bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Yine bir kağıt bulun. Bebeği oturtarak, karşısına da siz oturun. Kağıtla yüzünüzü kapayın. Bebeğe, “beni görmek istiyorsan, hadi konuş” diyin. Bebek bir ses çıkarırsa hemen kağıdı çekerek yüzünüzü gösterin ve onu öpün. İki dakika süresince oyunu tekrar tekrar sürdürün.

5-6 Aylık bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Artık nesnelerin şekli, boyutu ve ne işe yaradıklarını bebeğe öğretmeye başlamanın zamanı geldi. Gün içerisinde bebeğinize üç adet çay kaşığı ile bir adet yemek kaşığı, bir adet saklama kabı ile biri bu kabın kendi kapağı olmak üzere değişik boyutlarda üç adet kapak, üç adet diş macunu kutusu ve bir adet parfüm kutusu. Veya benzer şeyler. Bu nesnelerden birini, mesela çay kaşığını bebeğin önüne koyarak, “bu bir kaşık” deyin. Bebek bunu tutmaya çalışacaktır. Sonra bebeğe 2. çay kaşığını gösterin. Bebek şaşırmış olabilir. İki kaşığı karşılaştırıp karşılaştırmadığına bakın. 2. çay kaşığına ulaşmak isterken, ilkini elinden düşürebilir veya ikisini birden tutabilir. Ardından 3. çay kaşığını gösterin ve onu deyin ki, “bunların hepsi aynı. 1, 2, 3 kaşık…” Bebeğin kaşıklarla oynamasına müsaade edin. Çay kaşıklarından sıkıldıysa ortaya bu kez yemek kaşıklarını çıkarın ve deyin ki, “Bu da farklı bir kaşık…” Aynı şeyi diğer günler, diğer nesneler ile oynayarak yapın.

6-9 Ay arası bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Gün içerisinde neler yaptınız. Bunları oyun haline getirin. Nasıl mı, aklınızdan bir melodi uydurun ve bu melodi eşliğinde gün içerisinde neler yaptığınızı bebeğinize şarkı olarak söyleyin. “Bugün uyandım, üzerimi giyindim, kahvaltımı ettim, dışarıya çıktım, bir çok yer gezdim” gibi cümleler kurarak, bunları şarkı olarak bebeğinize söyleyin. Müzikal türü konuşmaların onun beyin gelişimini desteklediğini unutmayın.

9-12 Ay arası bebekler için beyin geliştirici oyunlar: Bebeği sırt üstüne yatırarak, burnuna, burnunuz ile dokunup, şarkı söyler gibi “burunnnn” diyebilirsiniz. Bu hareketi birkaç kez yineleyin. Sonra aynı şeyi, yanaklarına, çenesine ve dudağına da deneyin. İlerleyen dakikalarda, vücudunun başka bölgelerine, örneğin ellerine, kollarına, bacaklarına dokunarak aynı oyunu yapın.

Bu haber 2080 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çocuk Zeka

2-3 yaş çocuklarda zeka geliştirici aktiviteler

2-3 yaş çocuklarda zeka geliştirici aktiviteler Aktiviteleri yaparken çocuğunuzun deneyerek öğrenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ona zaman tanımalısınız

Bebek Zeka Gelişimi

Bebek Zeka Gelişimi Bebeğinizin beyni hayatının ilk üç
Çocuklarda Bademcik ve Geniz eti07 Kasım 2012

ANKET

Çocuklarınızın Sağlıksız Beslendiğini Düşünüyor musunuz?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.© 2005-2012 Cocuk-Gelisimi.Com Tüm Haklari Saklidir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyap: MyDesign Haber Sistemi

Emlak Pazarı | Çocuk Gelişimi | Eleman-İş İlanları | Hareketli E-Kart | Ücretsiz Web Şablonları | Web Site Tasarım | İnternet Reklamcılığı |

Gazeteler | 2.El Oto İlan | Oto Haber, Oto Magazin | Bilgi ve Teknoloji Portalı | Kadın Vizyonu, Kadınca Paylaşım | Şiir Dünyası | Fotoğraf Çekimi | Sahibinden 2. El İlanlar |